Rodzaje hal namiotowych

Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór hal namiotowych. Różnią się one nie tylko wielkością, budową czy konstrukcją, ale także przeznaczeniem. Niemniej jednak każdy znajdzie dla nich odpowiednie zastosowanie dzięki temu, że pozwalają na idealne dostosowanie do indywidualnych potrzeb, a ich modułowa budowa daje nam nieograniczone możliwości co do wielkości hali oraz kształtu.

Poznajcie zatem, jakie mamy do dyspozycji rodzaje hal namiotowych oraz pokrótce gdzie znajdują zastosowanie, a także co jest ich główną zaletą.

Hale namiotowe dzielimy na:

  • tradycyjne,
  • pneumatyczne,
  • magazynowe,

 

Tradycyjne hale namiotowe

Hale tradycyjne dają nam bardzo szerokie pole manewru, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Głównymi zaletami tradycyjnych hal namiotowych jest:

  • Modułowa budowa, która pozwala na ich montaż oraz demontaż w dowolnym czasie i sezonie;
  • Można postawić je praktycznie na każdej powierzchni;
  • Kształt oraz wielkość hali jest ograniczona praktycznie tylko dostępną przestrzenią oraz naszą wyobraźnią;
  • Możliwość uzupełnienia hal namiotowych o dodatkowe elementy wyposażające i dekoracyjne.

Powyższe cechy hal namiotowych sprawiły, że idealnie odnajdują swoje zastosowanie także przy różnego rodzaju imprezach firmowych, targach i eventach, a także w ostatnio niesłychanie popularnych weselach i ślubach plenerowych.

Duża hala namiotowa firmy RAJT BIS rozłożona w ogrodzie.
Hale namiotowe firmy RAJT BIS

Hale namiotowe tradycyjne, sprawiają wrażenie delikatnych i lekkich poprzez swoją prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, aczkolwiek wrażenie te jest mylne, gdyż są bardzo solidne i wytrzymałe. Stanowią idealne schronienie przed nawet silnym wiatrem, deszczem, mrozem i śniegiem, a nawet bardzo mocnym słońcem.

Materiały, które stosuje się do ich produkcji są dobierane tak, aby wytrzymały nawet najcięższe i najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne gwarantując przy tym bezpieczeństwo.

 

Hale magazynowe

Hale magazynowe zdobyły szczególne uznanie wśród inwestorów, którym często bardzo zleży nie tylko na czasie ale w dużej mierze na poniesieniu mniejszych kosztów. Stały się więc one częściej używane, niż tradycyjne murowane magazyny budowlane.

Najczęściej wykorzystuje się w przypadku, gdy kluczową niwę stanowi dla inwestora czas, ponieważ ten typ hali namiotowej nie wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu na postawienie jej i dostosowanie do indywidualnych wymagań. Ponadto koszty wynajmu czy zakupu takiej hali magazynowej i montażu są zdecydowanie niższe w porównaniu do jej poprzednika – hali murowanej, której postawienie wymagało zachowania wszystkich reguł sztuki budowlanej.

 

Pneumatyczne hale namiotowe

Ten model hal nieco różni się od omawianych powyżej tradycyjnych hal namiotowych. Posiadają one bowiem rozszerzone możliwości dla ludzi decydujących się na ich zakup lub wynajem.
Zastosowano w tych halach specjalny system, który zapewnia wypełnienie poszycia powietrzem. Zapewnia to utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz hali co przekłada się na komfort przebywania w nich – uściślając – hale pneumatyczne utrzymują plusową temperaturę podczas nawet dużych, panujących na zewnątrz mrozów.

Oczywiście hale tradycyjne również można wykorzystywać w porach zimowych, ponieważ jest możliwość zastosowania w nich specjalnych promienników gazowych, które odpowiadają za ich nagrzewanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury, ponadto ładnie się prezentują – co jest ważne w przypadku, gdy są używane podczas różnych imprez lub ważnych uroczystości.

Wracając do hal pneumatycznych – utrzymywanie w nich dodatniej temperatury to nie jest ich jedyny atut, ponieważ rewelacyjnie wywiązują się z zadania także latem podczas dużych i męczących upałów. System, który odpowiada zarówno na utrzymaniu temperatury dodatniej zimą, odpowiada także za nienagrzewanie się ich podczas upałów.

Materiały wykorzystane do produkcji tej hali dopasowane są tak, aby były nieczułe na wysoką temperaturę i nie dochodziło w nich tym samym do przegrzania się jej co ma duży wpływ na zachowanie bezpieczeństwa użytkowników i rzeczy przebywających w tego typu halach. Materiały wykorzystywane do jej budowy, takie jak płyty izolacyjne i ścienne sprawiają, że niejako imitują predyspozycje użytkowe obiektów, które budowane są tradycyjnymi metodami i technikami, niemniej jednak i te hale są bardziej opłacalne w kwestii finansowej i oszczędności czasowej.
 

Podsumowanie:


Powyżej wymienione trzy rodzaje hal namiotowych należą do tych najbardziej powszechnych, znanych i najczęściej użytkowanych. Ciężko podsumować, które są lepsze, gdyż oby każdy rodzaj ma swoje plusy i z pewnością minusy, jednak decydując się na wynajem hal namiotowych lub ich zakup w pierwszej kolejności należy określić ich zastosowanie względem naszych potrzeb, a następnie zwrócić się do profesjonalnej firmy zajmującą się ich produkcją bądź dystrybucją – będziemy mogli tam pewnie liczyć na profesjonalne doradztwo.